افزایش قدرت نوشتن در سه گام

مصطفا پورنجاتی ||

همۀ ما کلمه‌ها و جمله‌‌ها را از راه تقلید یاد گرفتیم. تقلید از پدر و مادر و اطرافیان. این طبیعی‌ترین و ساده‌ترین راه زبان‌آموزی است. کم‌کم، کلمات را با میل شخصی خود ترکیب کردیم و جمله‌های جدیدی ساختیم.

بر همین اساس به نظر می‌رسد راه افزایش قدرت نویسندگی، از سه مرحله می‌گذرد:تقلید، ترکیب، نوآوری. تا آثار نویسندگان و شاعران را نخوانیم، با چیزی به نام قطعۀ شاعرانه، داستان کوتاه، یا شعر آشنا نخواهیم شد و زبان نوشتاری ما باز نمی‌شود. درواقع جسارت نوشتن در ما پایین می‌مانَد.

در مرحلۀ دوم، با افزایش تنوع در خواندن کتاب‌ها و آثارِ خوب، پس از مدتی میل طبیعی «ترکیب» و سر هم کردن شیوه‌های مختلفِ نوشتن در ما زنده می‌شود. برای مثال، ممکن است علاقه پیدا کنیم سجع زبان سعدی در گلستان را با استفاده از کلمات عامیانه در نثر صادق هدایت، تلفیق کنیم. در این فرایند، انواع راه‌های ترکیب و آمیختن کلمات جورواجور از لایه‌های زبانی گوناگون، برایمان جذاب و هیجان‌انگیز است.

اگر به این شیوه ادامه دهیم، اتفاقی بزرگ در انتظار ماست: رسیدن به مرحلۀ سوم؛ مرحلۀ نوآوری و ابداع. و روزی فراخواهد رسید که مدل نوشتاری ما با همۀ نویسندگان قبل از خودمان متفاوت باشد. آن روز، آهنگی نو در دنیای هنرهای نوشتاری نواخته خواهد شد. آهنگی که فقط به نام ما ثبت می‌شود.

 

 

1 پاسخ به “افزایش قدرت نوشتن در سه گام”

  1. تقلید، ترکیب، نوآوری ، میکس جالبیست و اگر توام با تمرین وویرایش هم باشد قدرمسلم نتیجه بهتری گرفته خواهد ، ضمنا” آمادگی ذهنی و تلنگری ازیک حادثه و یا یک رویداد میتواند ذهن را برای نوشتن یک قصه غلغلک دهد ، نمی دانم آیا اجازه دارم و صحیح است که دراین بحث دیدگاه ، مثالی هم بزنم و خاطراتی که مرا برای نوشتن یک قصه فراخواند بنویسم یانه ؟ لطفا” ارشاد فرمایید .
    دریک میهمانی ایام تعطیلات نوروز ۹۶ درشهرمان دزفول میهمان بودم و دریک جمع دوستانه بحث اسامی عجیب وغریب اززمان های دورو گذشته به میان آمد ، دوستی گفت که برای فاتحه خوانی به آرامگاه شهررفته بوده ودرآنجا سنگ قبری مشاهده کرده که روی آن متوفی بانام
    ” صد تومانی ” گفته شده ومن با الهام ازهمین نام داستانی نوشتم بنام ” دخترصدتومانی ” که حدود صد صفحه بود ومورد توجه دوستانم درگروه قرارگرفت .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *